Проверена

Институт по овощарство Пловдив Отличен избор

Услуги > Административни услуги
Начало Услуги Административни услуги Институт по овощарство Пловдив

Институт по овощарство Пловдив

Институтът по овощарство е приемник на Опитната станция по овощарство, учредена в началото на 1950 г. в Пловдив с Постановление № 4 на Министерския съвет на НРБ от 28.12.1949 г. относно мерките за подобряване на овощарството. Към станцията е придадена 500 дка обработваема земя в южните покрайнини на град Пловдив – квартал “Остромила”. Първият директор е Васил Василев, а първите научни сътрудници са Йордан Иванов и Веселин Тодоров.

С Постановление № 715 на МС от 28.08.1952 г. Опитната станция по овощарство е преобразувана в Овощарски научноизследователски институт (ОНИИ). Увеличен е броят на научните сътрудници, а опитната площ нараства на 1200 дка.

През периода 1950 - 1962 г. са заложени и изведени първите опити в областта на агротехниката на ябълката и ягодата, създават се колекционни насаждения и се извършват проучвания върху сортове, в резултат на които е издаден капиталният труд “Българска помология” том І (1958 г.) и том ІІ (1960 г.).

През периода 1957-1959 г. колектив от учени и специалисти от цялата страна с участието на девет научни сътрудници от ОНИИ – Пловдив подготвят и публикуват през 1960 г. чрез Отделението за селскостопански науки към БАН първото научно-обосновано райониране на овощарството в България.
През същия период са извършени експедиционни проучвания в отделни райони на страната, с оглед очертаване на перспективите за развитие на основните овощни култури на промишлена основа. Предприети са опити по вегетативното размножаване на ореховата култура, организирани са и първите лаборатории - по химия, агрохимия и растителна защита. Броят на научните сътрудници достига 12, увеличават се и помощните кадри от агрономи, техници, лаборанти и друг персонал. През този период Институтът е в системата на Централния институт по овощарство край гара Костинброд, Софийско.
Бързото развитие на Института започва след създаването на Академията на селскостопанските науки в България и извършените във връзка с това през 1962 г. структурни и организационни промени. На института е даден статут на основен център на овощарската наука и координатор на научноизследователската работа по овощарство в страната.
В тази връзка Институтът получава необходимата земя и кредити за изграждане на нова административна сграда, опитно плодохранилище, експериментална работилница по механизация, лаборатория по технологична преработка на плодовете, по агрохимия, по ентомология и за радиоизотопни изследвания, както и за строителството на необходимите стопански сгради. Доставена е съвременна апаратура и оборудване. Увеличени са възможностите за повишаване квалификацията на научните кадри чрез дългосрочни и краткосрочни специализации, главно в бившите СССР и ГДР, САЩ, Франция, Полша, Италия, Чехословакия и др. Периодите на 70-те и 80-те години са характерни с възходящо развитие на науката в Института, когато се проведени двата етапа на интензификация и плодовото производство достига 1,5-2,0 милиона тона годишно.

Биотехнологиите като изследователска работа започват с клоналното микроразмножаване, като масовото му приложение в практиката започва през 1985 г. с построяването на лабораторния комплекс за производство на безвирусен посадъчен материал.
След периода на възход и забележителни научни и научно-приложни постижения Институтът по овощарство – Пловдив успява да съхрани и доразвие научния си потенциал и материална база в трудния за българската наука преходен период към пазарни отношения след 1989г.



Директори на Института от неговото създаване: 
  • ст.н.с.Іст.д-р Йордан Иванов
  • ст.н.с.І ст.д-р Васил Василев
  • ст.н.с.Іст.д-р Петко Маринов
  • ст.н.с.І ст.д-р Ангел Ангелов
  • проф.д-р Велко Велков
  • доц.д-р Любен Джилянов
  • проф.дсн Велю Беляков
  • ст.н.с.д-р Никола Максимов
  • ст.н.с.д-р Димитър Димитров
  • проф. д-р Василий Джувинов
  • проф. д-р Аргир Живондов
  • доц. дн Стефан Гандев


Тагове

Instituti Bulgaria
Ovoshtarstvo Balgariya
Instituti Balgariya
Institut po ovoshtarstvo Plovdiv
Institut po ovoshtarstvo Plovdiv
Imunitet na rasteniata
Virusologia
Вирусология
Станция по овощарство Пловдив
Pomologichna laboratoria Plovdiv
Pomologichna laboratoriya Plovdiv
Ovoshtarstvo Plovdiv
Pomologichna laboratoriya Plovdiv
Biotehnologichna laboratoriya Plovdiv
Ovoshtarstvo Plovdiv
Imunitet na rasteniyata
Ovoshtarstvo Plovdiv
Ovoshtarstvo Bulgaria
Biotehnologichna laboratoriya Plovdiv
Овощарство България
Ovoshtarstvo Balgariya
Biotehnologichna laboratoria Plovdiv
Агрохимична лаборатория
Virusologiya
Agrohimichna laboratoria
Stancia po ovoshtarstvo Plovdiv
Entomologichna laboratoriya Plovdiv
Stantsiya po ovoshtarstvo Plovdiv
Imunitet na rasteniyata
Биотехнологична лаборатория Пловдив
Agrohimichna laboratoriya
Ентомологична лаборатория Пловдив
Овощарство Пловдив
Entomologichna laboratoria Plovdiv
Институти България
Agrohimichna laboratoriya
Stantsiya po ovoshtarstvo Plovdiv
Virusologiya
Институт по овощарство Пловдив
Instituti Balgariya
Имунитет на растенията
Institut po ovoshtarstvo Plovdiv
Entomologichna laboratoriya Plovdiv
Помологична лаборатория Пловдив

websites

Изпрати запитване

Моля попълвайте данните си коректно за да можем да се свържем с Вас.

Моля запознайте се с нашата Политика на поверителност преди изпращане на контактната форма!

Присъединете се към нас за да очаровате Вашите клиенти !